În calitate de şef al Secţiei de Pneumoftiziologie, dr. Maria Popescu susţine că aceasta nu poate fi separată ca locaţie în Pneumologie şi Ftiziologie. “Unele cazuri de TBC sunt depistate în cadrul secţiei de Pneumologie. De pildă, bolnavul internat cu hemoptizie reprezintă o urgenţă medicală şi este contraindicată deplasarea lui” – explică dr. Maria Popescu.
Desfiinţăm o secţie cu profit? Dispensarul TBC împreună cu secţia de pneumoftiziologie depistează şi tratează bolnavii de TBC din Lugoj şi din teritoriul arondat în împrejurimi, adică peste 80.000 de locuitori. Secţia se ocupă şi de persoanele fără adăpost, care sunt tratate pentru a împiedica răspândirea în masă a bolii, în condiţiile în care – atenţie - TBC se răspândeşte pe cale respiratorie.
Secţia este una cu profit, adaugă cadrul medical. Bolnavii de TBC depistaţi şi internaţi nu consumă mult ca medicaţie, care este asigurată prin Programul naţional de Tuberculoză, dar aduc spitalului fonduri de la CAS. Potrivit dr. Popescu, “cheltuielile de personal pe secţie, cu tot cu sporul de periclitate – reprezintă 42% din veniturile pe care secţia le realizează”.
În plus, laboratorul secţiei unde se depistează eventualele cazuri de tuberculoză se numără printre cele 60 de laboratoare din ţară acreditate conform normelor Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii.
Risc major de contaminare! Dr. Maria Popescu răspunde astfel intenţiilor primarului: “Se fac presiuni asupra salariaţilor secţiei din partea primarului Francisc Boldea să se desfiinţeze secţia TBC sau să se mute într-o clădire necorespunzătoare împreună cu secţia de Psihiatrie, acest lucru având impact negativ asupra pacienţilor diagnosticaţi cu TBC”.
Medicul spune că orice altă destinaţie va fi dată clădirii, ar putea duce la o situaţie extrem de gravă în care, persoanele care vor intra în acest imobil să se îmbolănvescă de TBC. “Secţia de pneumoftiziologie funcţionează de foarte mulţi ani în acestă clădire. Aici nu se poate amenaja o altă secţie, datorită prafului cu bacil Koch care durează zeci de ani, existând risc major de contaminare cu acest bacil pentru cei ce stau permanent în această locaţie”, spune dr. Maria Popescu.
Avertizare cât se poate de reală, având în vedere că persoanele cu rezistenţă fiziologică scăzută, adică bătrânii şi copiii, au nevoie de doar doi bacili Koch pentru a dezvolta boala.
Reprezentanţii Primăriei s-au ferit să facă declaraţii în legătură cu acest subiect, iar primarul Lugojului nu făcut vreun comentariu în legătură cu afirmaţiile medicului Maria Popescu.



1 Euro=4.2594RON
1 Dolar SUA=3.3306RON
1 Lira sterlina=5.1044RON